Kdo jsme

Jsme česká průmyslová kovárna založená v roce 2005, která navazuje na tradici kovárny firmy Agrostroj Prostějov, závod WIKOV, jež vznikla v roce 1945 zestátněním největší strojírenské továrny na Prostějovsku, Prostějovské továrny na stroje Wichterle a Kovařík, akciová společnost Prostějov, založené v roce 1918.

Vyrábíme zápustkové výkovky ze všech druhů ocelí, včetně austentických a bezpečnostních dílů.

Co děláme

Vyrábíme zápustkové výkovky z oceli, tvářené za tepla pod tlakem, v dobrém poměru ceny a kvality. Výkovky s vysokou přesností, v malých i velkých sériích, ze standardních i speciálních materiálů. Základ tvoří výkovky pro nákladní a užitkové vozy, manipulační techniku, převodovky a hydraulické motory. Část naší produkce je určena pro jaderné elektrárny, zemědělství či zdravotnictví.

Svým zákazníkům poskytujeme komplexní servis pro dodávku zápustkových výkovků – od vývoje a konstrukci výkovku, jeho výrobu, finální zpracování – obrábění a povrchovou úpravu až po logistické služby. Současná výrobní kapacita je 5800tun ročně a neustále se zvyšuje. Vývoj nového produktu obvykle realizujeme v rozmezí 8-12 týdnů. Celý proces výroby je důkladně kontrolován podle požadavků IATF 16949, ISO 14001 a ISO 50001 a naše technologie jsou ohleduplné k životnímu prostředí.

Milníky kovárny ALPER

1878
Vzniká firma první Prostějovská továrna na hospodářské stroje, parní, benzínové a plynové motory, slévárny na kov a železo F. Wichterle v Prostějov, první základní kámen naší budoucnosti.
1894
Vzniká firma Prostějovská akciová továrna na stroje a motory F. a J. Kovářík, druhý základní kámen naší budoucnosti.
1918
Proběhlo sloučení dvou největších strojírenských firem a vzniká firma Prostějovské továrny na stroje Wichterle a Kovářík, akciová společnost Prostějov.
1945
Zestátnění firmy Prostějovské továrny na stroje Wichterle a Kovářík, akciová společnost Prostějov a začlenění pod národní podnik Agrostroj po názvem Agrostroj Prostějov, závod Wikov.
1993
Rozpad národního podniku a jeho postupná privatizace. Agrostroj Prostějov, závod Wikov se rozpadá na několik menších soukromých firem.
1994-2004
Bývalá kovárna Agrostroje Prostějov je privatizována firmou KTSO a.s., mění portfolio zakázek a začíná se zaměřovat na automotiv průmysl.
2005
Z firmy KTSO a.s., je vyčleněna divize kovárny a plastových oken, je založena nová společnost ALPER a.s.
2006-2008
Společnost se postupně rozvíjí a dodává výkovky především do automotive.
2009-2010
Propad výroby o 70% v důsledku ekonomické krize. ALPER kupuje nový vlastník.
2010-2012
Společnost se pomalu vzpamatovává z krize a postupně navyšuje výrobu.
2013
ALPER kupuje Kovárna VIVA a.s.
2013-2018
Za pomocí nového vlastníka masivně investujeme do rozvoje společnosti a navyšujeme výrobní kapacity.